Klubi

Eesti Käsitöönaps 2020

27. Mai 2020

Kolmkümmend kaheksa napsi seitsmeteistkümnelt erinevalt tootjalt viies erinevas kategoorias. Niisugune on esimese Eesti käsitöönapsi konkursi saak. Nii nagu sööki, on ka jooki parem maitsta, kui sellest rääkida. Aga kui neid on nii palju, et kõiki maitsta ei ole võimalik, tuleb ikka teha valik silmade ja kõrvadega. Vaadake konkursil osalevaid jooke. Lugege ja kuulake joogimeistrite juttu. Ning siis otsustage, mida sooviksite maitsta.

 

Põhjaka džinn ja destillaadid

 

 

Põhjaka Gin No.57

 

Viiskümmend seitse korda mõõda ja üks kord lõika. Nii sai Põhjaka Viinaköögi esimene džinn oma nime – Gin no.57. Täpselt nii palju kulus meil õige retsepti saamiseks katsetusi.

Tegemist on London Dry tüüpi džinniga, kus on kasutatud Rakveres valmistatud rukkipiiritust ning 16 erinevat, hoolikalt valitud ürti, mis on kogutud peamiselt Põhjaka ja Esna mõisa aedadest. Mitmed ürdid on läinud meie joogi sisse värskelt, mitte kuivatatult. Seda oleme teinud selleks, et tuua tugevamate ja puidusemate nootide kõrvale surakas värskust. Meie sihiks oli valmistada kergelt joodav, tsitruse ja floraalsete nootidega džinn. Suureks inspiratsiooniks on olnud meie oma mõisa ürdiaed, kesksuviselt õitsev lilleaas ning puhtad ja selged maitsed. Gin no.57 on destilleeritud ainulaadses vaskdestillaatoris, mis on valmistatud Eesti seppade poolt ning Põhjaka enda plaanide järgi. Iga partii on ainulaadne ja koosneb maksimaalselt 260 pudelist.

Naudi meie džinni kvaliteetse ja mitte liiga magusa toonikuga või kui oled tõeline nautleja, siis aroomiklaasist.

 

Põhjaka Õun

 

Põhjaka Õun on Põhjaka Viinaköögi destillaatori esiktoode ja ühtlasi Eesti esimene väikepartiina valminud käsitöödestillaat. See on õunadestillaat, mis on valminud kodumaistest õuntest. Selleks, et ühest õunast saaks maitsev tulivesi peab ta läbima purustamise, pressimise, kääritamise ja siis kahekordse destilleerimise meie vaskses pott-destillaatoris. Hea destillaadi saamiseks oleme varunud aega ja lasknud destillaadi baasiks oleval veinil raulikult olla mitmeid kuid. Peale seismist on vein aurustatud ning tagasi vedelasse vormi saades on tulemuseks kõrgekvaliteediline õunadestillaat, või nagu meile teda meeldib kutsuda, õunaviin, mis oma maitselt on justkui värske sügisene õun.

Iga partii on ainulaadne, kuna algmaterjaliks olevad õunad on igal aastal veidi omamoodi. Destilleerimiseks kasutame meie endi jooniste järgi ja Eesti seppade poolt valmistatud vaskdestillaatorit, mis on päris kindlasti ainulaadne. See on valmistatud ideega jätkata Eesti viinaköökide traditsioone ja olla väikedestilleerimise üheks teerajajaks omas piirkonnas.

Põhjaka Õun on parim serveerituna aroomiklaasist ja toatemperatuuril.

 

Põhjaka Ploom

 

Põhjaka Ploom on valminud nagu kõik meie tooted ausast Eesti toorainest. Kasutame veini kääritamisel, mõnusalt küpseid, kolme sorti kodumaiseid ploome – on nii magusama, kui ka mõrkjama ja kuivema maitsega ploome. Neist ploomidest valmistame veini, mis valmib paari kuu jooksul mitmes astmes – alustame naturaalpärmiga, siis viimistleme selle kultuurpärmiga. Peale käärmise lõppu laseme veinil „rahuneda“. Saadud tummise ja maitsetest tulvil veini destilleerime 2 korda oma vaskdestillaatoris, mille tulemuseks on aromaatne eluvesi. Põhjaka Ploomi eau de vie on magusa aroomiga, maitses on tunda nii magusust, kui ka ploomikesta kujuvust ning -mõrkjust.

Sobib nautimiseks aroomiklaasist ja toatemperatuuril. Seiklushimulisematele võib soovitada maitsta jooki väikese tilga sidrunimahlaga, see tõstab joogis esile hoopis uued küljed.

 

Põhjaka Pihlakas

 

Paljud head asjad saavad tihti alguse ebaõnnestumistest. Nii ka meie pihlakaviin. Nimelt Pihlakanapsu filtreerimisel avastasime, et märkimisväärne osa pihlakanapsust on liiga “pilvine”, et seda pudelitesse villida. Eraldasime metspihlakatest tekkinud hägusema osa napsust ja jätsime selle ootama head mõtet. Kui saime tööle oma vinge vaskdestillaatori, lisasime kogunenud tõmmisele veel värskeid pihlakaid ning destilleerisime selle läbi. Tulemusega jäime ise rahule ja saime väga palju head tagasisidet kogenud baarmanidelt. Mõnus, ägeda mõrkja karakteriga selge jook.

Pihlakaviin on teine Põhjaka Viinaköögis valminud jook pihlakatest. See on karge ja piisavalt terav suutäis pihlakaid alustuseks õhtusöögile või maitseks heale kokteilile. Sellele viinale on maitset andnud suur kogus pihlakaid ja vabalt võiks arvata, et tegemist on pihlakaveinist valminud eau de vie-ga. Meie suurepärane vaskdestillaator silub rukkiviina äkilisuse ja lisab joogile suurepärase pihlakale omase kuivuse ja maitse.

Serveerida kergelt jahutatuna pitsist.

 

 

Junimperium

 

 

 

Allikukivi Veinimõis. Ebaküdoonialiköör Pauliine ja mustsõstraliköör Margaret

 

 

Allikukivi Veinimõisa häärber peidab endas üle 160 aasta väärikat ajalugu ja meie arvates on tegemist väärika daamiga. Valminud marjaliköörid seevastu maitsevad põnevate, kütkestavate ja võib olla veidi ülemeelikutena, nii just nagu võiks iseloomusada mõisa peretütreid. Seetõttu saigi mustsõstraliköör vanima tütrena omale väärika nime Margaret ja ebaküdoonialiköör kõige nooremana – Pauliine.

 

 

Peninuki Upsakas

 

 


Järiste Veinitalu mustsõstraliköör

 

 

 

Moe Handsad ja Mohn Poppy Gin

 

 

1688. aastal kutsuti Muhu saart Mohn’i saareks, mis saksa keeles tähistas mooni- saart. Tollal oli saar kaetud suurte mooniväljadega. Sellel kivisel ja tuultele avatud väikesaarel püüdlevad kõikjal taeva poole rohelised kadakad ja suvel kriiskavad nende vahele mustrina tikitud erkpunased moonipõllud.

Mohn Poppy džinn on selle lummava maastikumustri käsitsi valmistatud jäädvustus. Selle mustri kätkemiseks džinni maitsesse on jala- ja kätepaarid kadakamarju ning mooniseemneid korjates rännanud kõigil aastaaegadel risti ja rästi läbi kogu saare.

 

 

Liviko Crafters džinnid ja  Vana Tallinn Vodka

 

 


 

Atla Mõisa brändi, liköörid ja destillaadid

 

 

 

 

Olde Hansa napsud

 

 

 

Tallinn Distillery Apple Jack ja Apple Jack Cinnamon

 

 

 

Mamm & Frukt. Nr.1 Destillaat Ingveriga

 

 

Naps on valmistatud Mamm&Frukt marjaveinidest ning destillatsiooni käigus maitsestatud värske ingveriga. Idee napsu tootmiseks tuli veinimeister Tomil puhtalt praktilistel kaalutlustel: “Me püüame toimetada sabast sarvedeni ideoloogial ja vähendada igasuguste ülejääkide teket. Seega kõik, mis ei jõua veinipudelisse, suundub edasi äädikakööki või destillatsioonimasinasse.”

“Kui esimene partii sündis justkui kogemata (ütleme seda ilma valehäbita), siis juba teise partii tarvis sai baasveine teadlikumalt valida. Ja kuna meile juba meeldivad kergelt kiiksuga asjad, siis sai ingveri näol ka napsu sisse üks heatahtlik kiiks lisatud.” Ingver on väga äge tooraine. Antud juhul lisab maitsele sellise kergelt vürtsika ja kohati isegi mündise õhetuse juurde. Jah, naps on küll 40 kraadi ja kergelt vürtsikas, kuid ikkagi niivõrd mahe, et pitsi võttes nutma ei aja.

Destillaat on kindlasti mõeldud maitsegurmaanidele ja heas mõttes kokteilifriikidele.

Serveerimissoovitus:
• puhtalt grappa klaasist krõbeda soolakurgi kõrvale
(Itaalia moodi õhtusöögi lõpetuseks või Vene moodi toidukorra alustuseks),
• sheigi Ginger Sour kokteil (suhkrusiirupi ja ebaküdooniamahlaga, kaunistuseks fariinsuhkur ja mündioks)
• valmista soojendav “tervisenaps” koos Wösel Schrub joogipõhjaga – ideaalne maitsekombo

 

 

A Le Coq. Hops Schnaps

 

 

Hop Schnaps on lager-õllest välja destilleeritud ainulaadne kerge humala- ja linnasenüansiga alkohoolne jook.

Spetsiaalse vaakumtehnoloogia abil eraldatakse õllest madalal temperatuuril ülipuhas humalane kange alkohol. Seda rikastatakse vaakumaurustumise käigus kinnipüütud humalase aroomveega.

Tulemuseks on ainulaadne 38-kraadine õllest valmistatud humalanaps.

 

 

Valgejõe Haljas

 

 

Legend

Valgejõe Veinivilla marjaveinidest destilleeritud kange naps Valgejõe Haljas on parim näide selle kohta, et mis juhtuma peab, see juhtub niikuinii. Kui ühest perest peab sirguma alkoholiga tegelev inimene, siis ei väära seda ükski takistus. Nimelt on Veinivilla veinimeistri Tiina isa viinaajamise eest kinni istunud, ja mitte lihtsalt niisama, vaid ta oli sel hetkel ise alles 2-aastane poisike!

Läheme tagasi sõjajärgsesse aastasse 1946. Tiina vanaema Alma oli 28-aastane kolme lapse ema, kelle mees oli kodukaitsesse kuulumise pärast juba vangi pandud ja noor naine pidi üksi hakkama saama. Elanikkonnal oli metsa ülestöötamise ja riigile üleandmise kohustus. Muidugi ei jaksanud õbluke kolme lapse ema käia ise metsa langetamas, vaid otsis selleks külameeste hulgast abi. Et neile töö eest tasuda, ajas vanaema ise puskarit. Lõpuks jäi ta sellega muidugi vahele ja miilits pani ta nädalakeseks vangi.

Suuremad lapsed sai Alma jätta sugulaste hooleks, aga 2- aastast Maitu polnud kuhugi panna, nii tuligi ta koos oma emaga vanglasse kaasa.

Ja ennäe, läheb mööda AINULT 73 aastat ja lapselaps tulebki välja omaenda seadusliku, legaalse, kõigi lubade ja proopuskitega kange joogiga!

Maitsekogemuse kirjeldus

Nii nagu grappa on Itaalias valmistatud viinamarjaveini jääkidest, on Valgejõe Veinivilla naps tehtud kohalike puuvilja- ja marjaveinide ülejäävast osast. Toorainete hulgas näiteks rabarberi, õuna, ploomi ja aroonia veinide jäägid. Seetõttu on tegemist aromaatse ent kange iseloomuga napsuga.
Parim kogemus avaldub toatemperatuuril ning ülespoole avanevast v-kujulisest pitsist.

Joogist parima kogemuse saamiseks palume toimida järgnevalt

Pärast kiiret aroomisõõmu ninaga, palume võtta kogu pits korraga, et jook jõuaks ka keele tagumisele osale ning neelu. Esmamaitse ajal võite tunnetada, kuidas teie keha läbistab välgunool selgest taevast justkui Zeusi pikselöök. See möödub silmapilkselt, jättes vahele keskmaitse etapi ning asendudes koheselt ülipika marjase ja puuviljase järelmaitsega, mille kestuse ajal võib eristada pea kõiki destillaadi tooraineks olnud veinide nüansse. Pärast lühikest maitsetormi jääb meelde vaid meeldivas tasakaalus pikseline esmamaitse ning rahuliku talvehommiku vaibiga järelmaitse. Jumalik kogemus.

 

 

Tohi džinnid

 

 

Tohi Nordic Dry Gin Cloudberry Mist

Nagu enamus ilusaid lugusid, algab ka TOHI lugu armastusest. TOHI looja Priit armastab juba oma 20 aastat džinni tarbida. Nii umbes 5 aastat tagasi oli Eestiski tunda, et maailma on vallutamas džinnihullus. Võttes arvesse Priidu ammust armastust ja soodsat hetkeseisu, tundus ideaalne hetk luua oma džinnitootmine. Priidu idee täitsa oma džinnist kõnetas ka äripartnereid Siimu ja Tormit.

Otsustati, et koht, kus džinni toota, peaks olema ajaloolise väega, seega vanast mõisa viinavabrikust paremat kohta olla ei saa. Destilleerimisseadmed on tootnud CARL, mis on kindel Saksa kvaliteet. Saksamaalt on pärit ka meie laboriseadmed, Quinti pudeldusliin Itaaliast, roostevabad mahutid Slovakkiast ja pumbad Jaapanist.

Kuna ei leidunud inimest, kes tuleks ja meile meie maitse järgi džinni teeks, tuli ise ennast asjaga kurssi viia ja hakkama saada. Tunde internetis ja koolitus Saksamaal andsid kogemuse, et ise oma väikese koduse destillaatoriga pesumasina peal kümneid erinevaid džinni prototüüpe luua. Viimaks jõuti sinnamaale, et need katsetused muutusid meeldivaks ja joodavaks. Sõelale jäi kaks kombinatsiooni: üks murakaga ja teine pipardega. Täna voolab meie torudest murakane džinn, vürtsikas ootab hetkel veel oma aega.

Villitud on TOHI džinn Järvakandi klaasitehases toodetud päris oma pudelisse, ikkagi eestimaine ja oma.

Detailid loovad terviku:

TOHI on mõeldud optimistidele – pudeli skaala näitab, kas pudel on täis, poolik või tühi. Seal, kus pool joodud, näitab skaala endiselt, et pudel on täis – TOHI pudel on alati pooltäis!

Sõrmusega lind ärandati Bellinghausenite vapilt. Just sellesama Bellinghauseni vapilt, kes Antarktika avastas – nimelt olla tema isa kunagi Tohisoo mõisa omanud.

TOHI džinn on heartcrafted, mitte handcrafted, igasse keetmisesse pannakse tükike oma südamest.

Nimevalik oli lihtne. Tohisoo mõis = TOHI!

Tohi London Dry stiilis džinn

Et luua klassikalist džinni, milles oleks piprased noodid, lisati segusse 4 erilist pipart: kubeeba- ehk sabapipar, grains of paradise ehk paradiisiterad, Nepaali timuti pipra ja punane szechuan’i pipar ning selle erilise segu vürtsikust toonitav ingver.

 


Aru Mõis. Õuna Hing

 

 

Kui kõik üleliigne on eemaldatud ja järgi jäänud vaid tuumessents, heidab Tõde selge ja kirka valguse nii otsitavale kui otsijale endale. Sellistel hetkedel tunned, et oled puudutanud Hinge.

Õuna Hing on sündinud kodupäikese all kasvanud õuntes oleva energia salvestamise võimaluste otsinguretkedel. Sel teekonnal on tehtud veini, ekstrakte, tõmmiseid, söödavat-joodavat, lammutatud ja ehitatud, istutatud ja korjatud, saadud veiniköögi tegevusluba ja süvenetud destilleerimise saladustesse. Ilusa sümbolina on Aru Mõisa esimene “päris” toode destillaat: alustasime kõige tähtsamast.

 

 

Nudist. Rabarbra Eau de Vie

 

 

Rabarbra Eau de Vie (eesti keeles eluvesi) on kuulsa Rabarbra rabarberiveini destillaat, mida õrnalt värskete rabarberitega laagerdatud. Tulemuseks on õrnroosa, meeldiva rabarberi aroomiga ning delikaatselt hapukas peenviin.

Õrnalt rabarberilise, puuviljase ning naiselikult malbe iseloomuga Rabarbra Eau de Vie maalib sõnukirjeldamatult täpse pildi muretust ja kergest suvest.

Parima elamuse saamiseks serveeri jääga. Pikemate jookide eelistajatel soovitame lisada värskeid maasikaid või rabarberid ning pikendada Rabarbra vahuveini ja mulliveega.

Osta siit!

 

 

Pootsi Mõis. Hof Spirit

 

 

Vanaisa Hans Põldsam ostis Pootsi Mõisa 1939. aastal ja nüüdseks on mõis juba 5. põlvkonda Põldsamite pere omanduses. Pootsi Mõisast on saanud praeguseks hetkeke veinimõis ja meie esimene kange naps Hof Spirit sündis natuke vastu meie tahtmist, külaliste tungival nõudmisel. Kuna me oleme ikkagi veinimõis, siis põhitoodang on vein, aga Eestis on juubeleid ja pulmi ilma kange napsuta raske pidada.

Lisaks külaliste tungivale nõudmisele tuli appi 2018. aaasta kuum suvi. Osteti kokku suur kogus mahedat Setomaa mustsõstart. Selle tulemusena jäi palju veini alles, millel maitse oli super, aga koostumus rohkem mehu kui vein. Nii oligi kangeks napsuks põhi olemas.

 

Veel

After 4 Affair

Midagi uut on toimumas. Arenenud söögi- ja joogikultuuriga maades on kombeks tööpäeva lõpul, enne kojuminekut, töökaaslastega veel veidi vabas vormis aega veeta.  Süüakse ja juuakse veidi. Räägitakse asjalikku ja vähem asjalikku juttu. Sõlmitakse uusi tutvuseid teiste asutuste töötajatega ja peetakse plaane lähema aja...
Loe edasi

Köögis Kim Mikkolaga

Niisama must-valge, kui on need pildid meie kandis praegu palju kõneainet pakkuvast kokast Kim Mikkolast, on ka tema suhtumine oma töö resultaati. Tulemus on kas valmis sööjad ahhetama panema või siis ei kõlba kusagile ning läheb uuesti tegemisele. Kimi kokatee algas 15 aastaselt Helsingi...
Loe edasi

Maitseküllane puhkus Eestis

Falstaff soovitab 10 hoolikalt valitud hotelli Eestis, kuhu minna maitseküllasele ja puhkusele kohe praegu, sest kevadeti  pakub Eesti külalislahkus kõige paremat hinna ja kvaliteedi suhet. Vaata nende pakkumisi siin. Seni ei ole märtsi- ja aprillikuud peetud heaks Eesti külastamise ajaks. Need kuud tähistavad talvenuest...
Loe edasi